FC BARCELONA – REAL MADRID: Meciul care a început la 4-0

E greu ca, Real Madrid fiind, să digeri patru goluri încasate într-o oră pe “Camp Nou”. Dar e şi mai greu să trăieşti încă 30 de minute în starea aceea, fără idei, fără atitudine şi fără minge, în vreme ce tiki-taka îţi bubuie, repetat şi înnebunitor, în tâmple.

Meciul a început la 4-0. E ca în jocurile de pe maidan când, de la un scor încolo, se refac echipele, se amestecă jucătorii, vine Aurel la noi şi merge Loţi la voi… Sau se începe de la zero. Cum nimeni de la Barcelona nu voia la Mourinho, s-a început de la “zero-zero”. Abia atunci să vezi show! Abidal ajunsese extremă, Busquets a dat cel puţin cinci pase cu călcâiul, iar Bojan a avut deja prima ocazie de gol în timp ce îl saluta pe Villa, în momentul schimbării. Au fost cele mai solide 30 de minute pe care le-am văzut într-un Barcelona – Madrid. Golul a căzut târziu, ce-i drept, în prelungirile meciului care a început la 4-0, dar într-un “Clasico” e bine să te mulţumeşti şi cu mai puţin. E OK şi un 1-0 în minutul 90+3 :D.